Jabkenice.cz>Naše obec

MENU


 

 

ANKETA

Lesní školka v Jabkenicích?
Ano
Ne

 

 

 

Naše obec

Obec Jabkenice je obec okresu Mladá Boleslav, ležící asi 20 km jihovýchodně od Mladé Boleslavi. Z větší části leží na území přírodního parku Jabkenicko a její jméno proslavil svým devítiletým pobytem hudební skladatel Bedřich Smetana.

Krátce z historie

Podle nálezů bronzových předmětů z období časně laténské kultury se lze domnívat, že už v 5. století před naším letopočtem měli na místě dnešních Jabkenic své sídlo prakeltové.

Další důkaz o existenci Jabkenic, jejichž název patrně vznikl podle ovoce, kterému se zde dařilo, potvrzují zbytky opevnění tvrze na návrší zvaném Hrádek. Pochází pravděpodobně z kultury lužických popelnicových polí - z doby kolem roku 1000, nebo ze střední doby hradištní v 9. stol. Kronika školní uvádí, že název Jabkenice je podle úrody jablek, kronika obecní naopak tvrdí, že název je složený jabke - nice a význam je jablka nic a tudíž je název podle neúrody jablek. Jelikož většinou názvy vznikaly podle toho, co se kde nacházelo např. Stříbro nebo Železná Ruda a podobně, lze se domnívat, že Jabkenice mají skutečně svůj název od množství jabloní, zde rostoucích jak uvádí kronika školy jabkenické.

První písemná zmínka o obci, pod názvem Jabkenice, pochází z roku 1352. A však od roku 1924 se na příkaz úřadů začal užívat název Jablkynice, který byl po roce 1950 opět změněn na nynější Jabkenice.

Co je k vidění

V roce 1875 se přistěhoval do Jabkenic hudební skladatel Bedřich Smetana. Bydlel u své dcery Žofie, provdané za nadlesního Josefa Schwarze. Zde pak žil téměř nepřežitě až do své smrti v roce 1884. Myslivna, ve které žil, je dnes přeměněna na muzeum, které je hojně navštěvováno.

Turisty oblíbena je také Jabkenická obora na území přírodního parku Jabkenicko. V oboře je chována vysoká zvěř a to hlavně dančí. Před návštěvou je dobré se seznámit s návštěvním řádem, neboť je zde mimo jiné zákaz vstupu se psy.

Život obce

Obec žije bohatým životem. Hybateli všech akcí jsou kromě obecního úřadu také dobrovolné organizace – TJ Sokol, Hasiči a Základní kynologická organizace. Z nejznámějších akcí je třeba vyjmenovat každoroční hudební festival Smetanovy Jabkenice, tradiční akce jako Masopustní průvod obcí, oslavy Dětského dne, turnaje v pétanque, turnaje v karetních hrách jako je Prší, turnaj ve hře Člověče, nezlob se! a velmi úspěšný kynologický závod „O pohár partyzánského odboje.“ Na jaře probíhá cyklistický závod Kol-Ja, v létě triatlon - Béďova X-Terra a na podzim si milovníci kol přijdou na své při Jabkenickém cyklokrosu. Každý druhý víkend je v sezóně možnost navštívit fotbalové utkání. Již více než 35 let se jabkeničtí i jejich přátelé scházejí na 2. svátek vánoční na Štěpánský pochod, který pravidelně navštěvuje přibližně polovina obce.

 

 

KALENDÁŘ AKCÍ

DNES MÁ OTEVŘENO

Zavřeno
8:00 - 10:00 | 14:30 - 16:30
Prodejna potravin
06:30 - 16: 00
Zavřeno

KONTAKT

iconObecní úřad
Zobraz na mapě
Jabkenice 136, 294 45
294 45 Jabkenice
IČO 00237949
icon+420 326 389 117
+420 724 075 276
iconobec@jabkenice.cz