Jabkenice.cz>Naše obec

MENU


 

 

ODBĚR NOVINEK


 

ANKETA


 

Naše obec

Obec Jabkenice je obec okresu Mladá Boleslav, ležící asi 20 km jihovýchodně od Mladé Boleslavi. Z větší části leží na území přírodního parku Jabkenicko a její jméno proslavil svým devítiletým pobytem hudební skladatel Bedřich Smetana.

Krátce z historie

Podle nálezů bronzových předmětů z období časně laténské kultury se lze domnívat, že už v 5. století před naším letopočtem měli na místě dnešních Jabkenic své sídlo prakeltové.

Další důkaz o existenci Jabkenic, jejichž název patrně vznikl podle ovoce, kterému se zde dařilo, potvrzují zbytky opevnění tvrze na návrší zvaném Hrádek. Pochází pravděpodobně z kultury lužických popelnicových polí - z doby kolem roku 1000, nebo ze střední doby hradištní v 9. stol. Kronika školní uvádí, že název Jabkenice je podle úrody jablek, kronika obecní naopak tvrdí, že název je složený jabke - nice a význam je jablka nic a tudíž je název podle neúrody jablek. Jelikož většinou názvy vznikaly podle toho, co se kde nacházelo např. Stříbro nebo Železná Ruda a podobně, lze se domnívat, že Jabkenice mají skutečně svůj název od množství jabloní, zde rostoucích jak uvádí kronika školy jabkenické.

První písemná zmínka o obci, pod názvem Jabkenice, pochází z roku 1352. A však od roku 1924 se na příkaz úřadů začal užívat název Jablkynice, který byl po roce 1950 opět změněn na nynější Jabkenice.

Co je k vidění

V roce 1875 se přistěhoval do Jabkenic hudební skladatel Bedřich Smetana. Bydlel u své dcery Žofie, provdané za nadlesního Josefa Schwarze. Zde pak žil téměř nepřežitě až do své smrti v roce 1884. Myslivna, ve které žil, je dnes přeměněna na muzeum, které je hojně navštěvováno.

Turisty oblíbena je také Jabkenická obora na území přírodního parku Jabkenicko. V oboře je chována vysoká zvěř a to hlavně dančí. Před návštěvou je dobré se seznámit s návštěvním řádem, neboť je zde mimo jiné zákaz vstupu se psy.

Život obce

Obec žije bohatým životem. Hybateli všech akcí jsou kromě obecního úřadu také dobrovolné organizace – TJ Sokol, Hasiči a Základní kynologická organizace. Z nejznámějších akcí je třeba vyjmenovat každoroční hudební festival Smetanovy Jabkenice, tradiční akce jako Masopustní průvod obcí, oslavy Dětského dne, turnaje v pétanque, turnaje v karetních hrách jako je Prší, turnaj ve hře Člověče, nezlob se! a velmi úspěšný kynologický závod „O pohár partyzánského odboje.“ Na jaře probíhá cyklistický závod Kol-Ja, v létě triatlon - Béďova X-Terra a na podzim si milovníci kol přijdou na své při Jabkenickém cyklokrosu. Každý druhý víkend je v sezóně možnost navštívit fotbalové utkání. Již více než 35 let se jabkeničtí i jejich přátelé scházejí na 2. svátek vánoční na Štěpánský pochod, který pravidelně navštěvuje přibližně polovina obce.

 

 

KALENDÁŘ AKCÍ

DNES MÁ OTEVŘENO

Prodejna potravin

KONTAKT

iconObecní úřad
Zobraz na mapě
Jabkenice 136, 294 45
294 45 Jabkenice
IČO 00237949
icon+420 326 389 117
iconobec@jabkenice.cz