Jabkenice.cz>Kultura a turistika>Jabkenická obora

MENU


 

 

ODBĚR NOVINEK


 

ANKETA


 

Jabkenická obora

Jabkenická obora leží 1 km východně od Jabkenic. Byla založena roku 1750 rodem Fürstenberků pro chov divoké a cizokrajné zvěře. Roku 1943 byla zrušena a po roce 1964 opět obnovena. Dnes se využívá pro chov daňků a přístupná je jen po vyhrazených cestách.

Jabkenická obora leží u jihovýchodního okraje obce Jabkenice, a je též součástí širšího celku přírodního parku Jabkenicko. Obora se spletitou historií byla původně založena někdy okolo roku 1750 rodem Fürstenbergů a původně sahala až k zámku Loučeň. Později byla zredukována jen na jabkenickou část a od roku 1804, již v majetku rodu Thurn - Taxisů byla postupně zaplňována jelenovitou zvěří. Od roku 1889, v období dědice Alexandra Thurn -Taxise, v oboře vznikla jakási zoo, když byla obora postupně doplňována o různou exotickou zvířenu včetně bizonů, klokanů, pštrosů a plameňáků. Vznikly také rybníčky s líhní pro pstruhy.

Jabkenická obora

Během 2. světové války, v roce 1943, byla obora zrušena. Roku 1963 byla opět obnovena, ale již pouze jako klasická obora a jen pro daňky. Rozloha obory dnes zaujímá rozlohu 566 hektarů. Na ploše obory rostou rozlehlé lesy především se starým dubovým porostem. V dubových lesích žije v současnosti cca 200 kusů daňka evropského. V lesích bylo založeno několik rybníků a kolem nich vede vycházková cesta nesoucí název Smetanova procházka, dlouhá asi 3 km.

Bedřich Smetana v letech 1875 až 1884 bydlel v místní barokní budově myslivny. Myslivna patřila jeho zeti, který byl v okolních lesích lesmistrem. Malebné okolí obce a hluboké lesy byly inspirací pro opery Hubička a Čertova stěna a také kvartet Z mého života. Tyto hudební díla B. Smetana vytvořil při zdejším pobytu.

Do Jabkenické obory je vstup povolen v otevíracích hodinách, mimo dubna a května. Upozorňujeme také na zákaz vstupu se psy a na zákaz vjezdu na kolech a koních!

 

UPOZORNĚNÍ - obora není majetkem obce a obec proto za otevírací dobu neručí!

 

Otevírací doba:

leden - březen: soboty, neděla a svátky od 10 do 17 hodin

duben - květen: obora je pro veřejnost uzavřena

červen: pouze So-Ne od 9 do 18 hodin 

červenec - září: denně mimo pondělí od 9 do 18 hodin

říjen - prosinec: soboty, neděle a svátky od 10 do 16 hodin

Jabkenická obora

 

KALENDÁŘ AKCÍ

DNES MÁ OTEVŘENO

Prodejna potravin

KONTAKT

iconObecní úřad
Zobraz na mapě
Jabkenice 136, 294 45
294 45 Jabkenice
IČO 00237949
icon+420 326 389 117
iconobec@jabkenice.cz